0
Вход и Регистрация

15 най-четени  фантастични книги през 2020 г.

16/05/2023
zagadkata
15 най-четени  фантастични книги през 2020 г.

Това са най-четените книги сред потребителите на Facebook. Направихме едно малко проучване сред любителите на книги  фантастика и това са резултатите.

1. Ънхюмън, Е.Т. Уиспър 

Искате ли да сте Бог? Тогава участвайте в Лотария „Бог“! Или мечтата ви е да превръщате в злато всичко, до което се докосвате? Тогава добре дошли в корпорация „Мидас“! А може би искате да узнаете има ли рай? Илюзионистът ще ви отговори с пъклена усмивка. Кои са голокожите, подлежи ли Сътворителят на одит, щастие ли е да притежаваш Звездата на Баху, каква е мистерията с гардероба на Саймън Пърт.

Отговор на тези въпроси ще намерите в шеметния сборник с разкази „ЪНХЮМЪН“. Единственото разочарование, което ще изпитате накрая, е, че книгата не е с дебелината на Библията.

2. Хипермерност, Христо Терзиев

След три последователни мандата премиерът е избран за президент. Русия организира провокация и завладява българското Черноморие, за да защити близо едномилионното руско население. Родопите се обявяват за автономна република, призната от Русия и Турция. В София има масови демонстрации, окупирали цялата градска част.

А навред по границите на Руската федерация ще чакат два милиона руски войници-клонинги.

Всичко това не е извадка от новините, а случващо се в новия роман „Хипермерност“ на Христо Терзиев.

 Природата залага ясни механизми за оцеляване – ала не на отделния индивид, а именно на целия вид и като цяло на Живота. Единицата няма значение, важно е да се върви напред, а цената е жертвата на неизброими единици. Какво става, ако човекът реши да коригира този системен подход, като смени досегашните си двуизмерни възгледи? Христо Терзиев развива подробно темата за съзнанието, което продължава да съществува, след като тленното човешко тяло достигне своя неизбежен край. Авторът изследва през какви катарзиси трябва да се премине, за да се удължи безмерно животът – този невероятен миг сред безкрайната задгробна вечност. Засяга научната физическа страна на проблема и по-точно приноса на Хипермерната теория и на създадения чрез нея хипермерен компютър.

3. Трите тела

В началото на XXI век поредица от необясними физични явления карат много учени да се усъмнят в самите основи на науката, а някои от тях – да отнемат живота си. В опит да разнищят мистерията разработчикът на наноматериали Уан Мяо и циничният, но ефикасен полицай Да Шъ попадат на странна компютърна игра на име „Трите тела“, която показва живота на непозната планета в звездна система с непредсказуеми природни закони. Всичко това е свързано с дейността на тайна радиоастрономическа станция през мрачните години на Културната революция, когато низвергнатата астрофизичка Йе Уън-дзие попада в центъра на събитие, което ще изправи човечеството пред най-голямото изпитание в историята му.

4. Противоотрова, Георги Даракчиев

Сборникът с фантастични разкази „Противоотрова“ предлага антидот не само срещу скуката. Изкушените от научната фантастика познават добре нейния таен език, но тези истории са създадени от нашата реалност, която, макар и не единствена, е много по-дълбока и по-висока от видимото за очите. И всички пътища, разбира се, водят към нас. 

Реймънд Чандлър, Айзък Азимов и Уолтър Скот хвърлят светлите си сенки върху много от героите в тази книга и това не е никак странно, защото всички те съжителстват в онова пространство, от което „писателите понякога получават съобщения“, както казва Александър Макелов в предговора.

Първият разказ, „Не казвай сбогом, моя красавице“, ще ви подведе, че сте в познати води, но после ще ви покаже портала към пространството и времето, в което се развиват всички истории в тази книга. Пожелаваме ви приятно пътуване и безопасно завръщане – в себе си.

5. Колапс на Джон Скалзи

В нашата вселена властват физическите закони. Полетите със свръхсветлинна скорост са невъзможни. Но накрая хората откриват Потока – сложно поле извън нормалните измерения, което им дава шанс да „заобиколят“ тази пречка.

Така човечеството се заселва в десетки звездни системи и възниква новата империя на Взаимозависимостта, опираща се на учението, че нито един свят не може да оцелее без връзките с останалите.

Потокът е вечен, но не и неизменен! И когато някой открива, че неговите „струи“ ще пресъхнат и изолираните човешки средища ще бъдат обречени, владетелката на империята, млад учен и безцеремонна устата търговка трябва да направят невъзможното, за да спасят човечеството от гибел.

6. Поредица Летописите на светлината, Брандър Сандерсън

Рошар е свят на скали и бури, които с невероятно мощ помитат каменистата земя, оформяйки среда и цивилизация. Изминали са столетия от падането на десетте свещени ордена, наречени Сияйните рицари, но са останали техните тайнствени Вълшебни мечове и Вълшебни брони, които превръщат обикновените хора в почти непобедими бойци. За тях се водят и се печелят войни, а някои са готови да се разделят с цяло кралство, за да ги притежават.

7. Науката от Света на Диска,  Тери Пратчет

Авария в Крилото за високоенергийна магия на Невидимия университет едва не унищожава Света на Диска, но вместо това насред Анкх-Морпорк се ражда цяла нова вселена. Архиканцлер Ридкъли и неговите магьосници веднага се вживяват в ролята на нейни богове – без изобщо да разбират как тя функционира без помощта на костенурки, слонове и без никаква следа от магия в нея.

Докато те наблюдават нейното развитие и прелитат през геоложките периоди, ние ставаме свидетели на бурната еволюция на нашата собствена Вселена и на живота от Света на Кълбото, който Ринсуинд с право описва като „продължителна скука, изпъстрена с кратки периоди на смърт“.

Защо нашето мислене е по-близко до това на магьосниците от Невидимия университет, отколкото до това на учените? Как е станало така, че онези части от мозъка ни, които са били пригодени да забележат дебнещия в храстите лъв, са същите части, заради които не само можем, но и обичаме да четем романите на Тери Пратчет? Защо толкова много хора твърдят, че са били отвличани от извънземни и как това може да е свързано с измирането на динозаврите?

8. Дневник, намерен във вана,  Станислав Лем

От ерата на неогена е останало само едно свидетелство – намереният във вана дневник на един таен агент, тръгнал по следите на Инструкцията, от която трябва да разбере каква е възложената му Мисия. От стая в стая, от етаж на етаж и от коридор в коридор в разположен дълбоко под земята правителствен комплекс разказвачът се оказва увлечен в една параноична антиутопия, в която нищо не е такова, каквото изглежда, нито каквото не изглежда. Всичко е свръхсекретно, всеки подозира всекиго, враговете са колкото вездесъщи, толкова и неизвестни. В този враждебен свят цари хаос, шпиономания, двусмислие и измама, а ваната е единственото убежище на докарания до границите на безумието герой.

С „Дневник, намерен във вана“ големият класик на научната фантастика излиза извън рамките на жанра, създавайки един смразяващ, кошмарен свят, подобен на въобразения от Кафка и Борхес, свят с дълбок подтекст и ужасяващи препратки, в който всяко име напомня друго име и всяко действие поражда непредвидено противодействие.

9. Малори, Джош Малерман

Свобода или сигурност?

„Опитва се да затвори очи за четвърти, пети, шести път. Иска да каже колко несправедливо е всичко, което се случва, иска да го каже на някого на нейната възраст. Някой, отгледан преди съществата да дойдат. Как не е редно да се налага една майка и нейните деца да бягат от мястото, което наричат „свой дом“, така внезапно, за да влязат в свят с много по-ужасни заплахи от тези, които оставят зад себе си“.

Изминали са повече от десет години, откакто Малори и двете й деца се отправиха на опасното и зловещо пътуване с лодка по реката в търсене на спасение – спасение в един свят, който е привидно тих и спокоен, но който нямаш право да виждаш с очите си. Можеш да се ориентираш по слух, мирис и докосване, можеш да общуваш с други хора, дори да ce научиш да живееш в постоянна тъмнина, но ако погледнеш, рискуваш да изгубиш разсъдъка си… рискуваш да изгубиш всичко. В приюта за слепи обаче Малори за пръв път се е почувствала наистина сигурна и спокойна – тук зрението е нещо, от което нямаш нужда. В приюта имаш нужда само от хората до себе си.

Само че убежището им няма дълго да ги пази от фантомите, които дебнат отвън – скоро хаосът ще завладее приюта и Малори ще трябва отново да бяга заедно с двете си деца. Тримата ще намерят подслон другаде, но този път ще се наложи да направят опасен избор: дали да продължат да се крият и да оцеляват в мрак и изолация… или да се опитат да научат повече за мистерията, погубила човешката цивилизация?

„Малори“ е неочаквано, напрегнато и изненадващо със сюжета си продължение на сензационния бестселър „Кутия за птици“. Авторът Джош Малерман си поставя важна и достойна цел: да не повтаря модела на първия роман, а да разшири митологията, която сам е създал. С помощта на своята главна героиня, Малори Уолш, той изгражда убедителен и впечатляващ символ на оцеляването, на куража и на майчините инстинкти, а историята се разгръща със свирепа динамика и с увличащо напрежение.

10. Променлива реалност, Блейк Крауч

Блейк Крауч е сценарист и автор на бестселъри, сред които „Тъмна материя“ и поредицата „Пайнс“. Последният му роман, „Променлива реалност“, е избран от читателите за КНИГА НА ГОДИНАТА (категория „Научна фантастика“) в Goodreads Choice Awards 2019.

Сюжетът на „Променлива реалност“ се завърта около научната предпоставка, че паметта прави реалността. Читателите проследяват Бари Сътън от полицейското управление на Ню Йорк, докато разследва ужасяващия феномен, който медиите са нарекли Синдром на фалшивите спомени – мистериозна болест, при която засегнатите имат спомени за животи, които никога не са живели. Заедно с невроложката Хелена Смит, той се изправя срещу противник, който е по-ужасяващ от всяка болест – сила, която напада не само умовете на хората, но и самата тъкан на миналото.

11. Поредица Отвъд Апокалипсиса, Явор Веселинов

Една история на ръба на Апокалипсиса.

Един български герой, Хиро Газян, пред когото е поставена сложната и изглеждаща за невъзможна задача по спасяването на света. Сякаш целият му живот, цялото му обучение в Академията на тайнствения Орден, са го довели до тук. До нощта на Армагедон.

Ще съумее ли да се противопостави на могъщи и опасни врагове. Ще застане ли на ръба на света. Ще слезе ли в самия Ад, през Портала, който дели нашия от другите светове. Ще спаси ли Земята, самия себе си и най-голямата си любов или поне нейните плодове?

Потопете се в историята на Хиро Газян. Пазителят на Портала. Бъдете с него, от първо лице, в неговите трудни и незабравими мигове, които след броени години ще се предават от уста на уста, превръщайки се в легенди. Разбира се, ако той успее да спаси света. Нашия свят.

Когато всичко рухва, спасяването на устоите може да зависи само от един човек.

Може това да си ти Читателю, защото точно това е времето, в което живеем, а ти си съпричастен към историята!

12. Финал (Каравал 3), Стефани Гарбър

С „Финал“ феноменалната трилогия на Стефани Гарбър (Каравал, Легендата) стига до своя вълнуващ и изненадващ край.

Минали са два месеца, откакто орисиите са били освободени от тестето карти, два месеца, откакто Легендата е предявил претенциите си към трона, два месеца, откакто Тела е открила, че момчето, в което се е влюбила, не съществува.

Каравалът е приключил, но изглежда, е започнала най-великата игра. Този път зрители няма – останали са единствено онези, които ще спечелят, и онези, които ще изгубят всичко.

13. Безумие, Робърт Маккамън

След като убива човек в миг на безумие и сляпа ярост, Дан Ламбърт – отчаян, болен от левкемия и разкъсван от мрачни спомени ветеран от Виетнам – е принуден да избяга от закона в обширните тресавища на Луизиана. Но по петите му е не само полицията; преследва го и най-причудливият екип от ловци на глави, кръстосвал някога тази земя: един смахнат имитатор на Елвис Пресли и бивш участник в представление с изроди – безмилостен двуглав мъж с три ръце.

Докато бяга към тресавищата в търсене на спасение и изкупление, Дан среща млада жена, която е предприела подобно пътуване. Също като него Ардън Халидей носи голямо бреме – грозен родилен белег, който обезобразява половината от иначе красивото й лице. Наранена от погледите, съжалението и отвращението, тя е тръгнала да дири Сияйното момиче – легендарна духовна лечителка, която да я отърве от белега и от страданията й.
Събрани от обстоятелствата, те обединяват сили, за да се спуснат заедно в опасно пътешествие през мрачни територии, населени с крадци, убийци, наркопласьори и алигатори – една одисея, която ще ги отведе до мистериозните дълбини на човешкото сърце... и ще им припомни защо си струва да се живее.

14. Град на име Съвършенство, Хелена Дъган

Вайълет не искаше да се мести в Съвършенство.
Та кой иска да живее в град, където се налага да носи очила, за да не ослепее? И кой иска да е чист и спретнат и съвършено послушен през цялото време? Вайълет бързо разбира, че тук се случва нещо странно: все чува шумове вечер, майка ѝ се държи непривично, а баща ѝ изчезва.
Когато се запознава с Момче, открива, че баща ѝ не е единственият похитен... и че загадъчните стражи пазят една съвършено зловеща тайна!

15. Какавидите, Джон Уиндъм

Дейвид, главният герой в книгата, е роден в общност на религиозни фанатици, които ненавиждат всяко отклонение от „Божествения модел“. Противоестествените растения и животни се унищожават под съпровода на химни, а мутиралите хора (които вече не се считат за човешки същества) са преследвани и убивани със същия религиозен плам... освен ако не успеят да избягат в Злите земи, където „дяволът обработва обширните си имения, а Божиите закони са станали за смях“. И Дейвид не вижда нищо нередно в това, защото е отгледан със съвети и предупреждения като „Да бъде благословено нормалното“, „В чистотата е нашето спасение“ и „Пази се от мутанта!“. Докато един ден не открива, че самият той е Отклонение...

 Едновременно постапокалиптична фантастика, антиутопия и роман за порастването, „Какавидите“ е книга за религиозния догматизъм и страха от различното, която днес звучи по-актуално от всякога.

magnifier